Ujumine

Ujumistehnikad ja turvalisus

Lapsed armastavad ujuda ja kuhu iganes nad vee äärde satuvad, tahavad nad ikka vees pladistada ja mängida. Aga mida peaks silmas pidama kui laps on vee lähedal? Me rääkisime ujumisinstruktoriga ning saime nippe ujumistehnikate ja turvalisuse kohta.

Miks on nii oluline, et lapsed õpiksid ujuma?
Ujumisoskus on tähtis, kuna siis on olemas oskus end vette sattudes kaitsta. Ei tohi mingil juhul alahinnata veekogemuse tähtsust ja ujumisoskust – on juhtumeid, kus laps on uppunud lihtsalt madalas basseinis solistades. Kui laps ei oska ujuda või pole harjunud vees olema, võib vette sattumine olla stressitekitav.

Kas lapsevanem võib õpetada last ujuma?
Loomulikult! Alusta harjutamist juba lasteaias. Mida varem alustad, seda parem. Aga pea meeles, et seda tuleks alati teha nii, et lapse arvates on see midagi toredat – ei mingit survet. Näita lastele, kuidas mingit harjutust teha ja siis korrake koos mitmeid kordi. Ujumisoskus tuleb muuta harjumuseks. Alguses võib see tunduda lootusetuna, eriti lastele, kes ei oska teatud liigutusi. Aga mõne aja pärast läheb kõik juba hästi, ja kui tuleb hästi välja, jääb ka hästi meelde. Kui laps väsib harjutusest, aktsepteeri seda ja tee temaga midagi muud. Lõpuks on ju kõige tähtsam see, et su laps tunneks end vees olles mugavalt.

Kas sul on mõni nipp harjutamiseks?
Kui sa õpetad rinnuliujumist, liigu sealt edasi, et jalad ja käed töötaksid eraldi. Rinnuliujumine nõuab head koordinatsiooni ja see võib olla päris hea mõte lasta proovida tal seda kuival maal.
Käte töö liigutust võib nimetada südamekujuliseks. Kui alustad ise harjutusega, tee südame kuju otse enda kõhu suunas. Alati hoia sõrmed koos nagu käelabad oleksid aerulabad.
Lihtsaim viis harjutada ujumisliigutusi on teha seda kuival maal istudes. Tõmba oma jalad kõhu juurde ja seejärel tee nendega aeglaselt ring, nagu konnad teevad. Korda harjutust mitu korda.

Turvalisus vees – kas on midagi spetsiifilist, mida rannas või basseini ääres olles tähele panna?
Jah. Turvalisus on asi, mida kõik peavad teadma ning see on väga tähtis, et iga laps õpiks ära teatud reeglid:

  • Alati uju koos kellegi teisega.
  • Alati ütle kellelegi, kuhu sa ujuma lähed.
  • Kunagi ära tõuka kedagi vette (isegi kui sa oskad ujuda, ei saa sa olla kindel, et su sõber end vees sama hästi tunneb).
  • Mitte kunagi ära hoia kedagi vee all kinni.
  • Kunagi ära hüppa või sukeldu tundmatus kohas, vesi võib olla madalam või sügavam kui sa arvad ja vee all võivad olla kivid, mida sa ei näe.
  • Ära uju sildade või paatide alt läbi.
  • Uju üksinda ainult rannaääre lähedal
  • Ära jookse sildade või basseinide äärte peal, need on tavaliselt väga libedad.
  • Pea meeles, et täispuhutavad mänguasjad ei ole vee peal püsivad. Väldi nendega mängimist avamerel.
  • Alati kutsu abi, kui sa ise või keegi teine on hädas. Aga ainult siis, kui on tõesti hädaolukord.

Täname väga ujumisinstruktorit Anna Nordströmi tema nõuannete eest ja soovime teile kõigile turvalist ja rõõmsat suve!